2020 Locus Awards Winners
The Locus Science Fiction Foundation has announced the winners for the 2020 Locus Awards on Saturday during a virtual awards ceremony hosted by Connie Willis and Daryl Gregory. The winners in the novel categories are:
- WINNER: The City in the Middle of the Night by Charlie Jane Anders (Tor; Titan)
- The Testaments by Margaret Atwood (Nan A. Talese; Chatto & Windus)
- Ancestral Night by Elizabeth Bear (Saga; Gollancz)
- Empress of Forever by Max Gladstone (Tor)
- The Light Brigade by Kameron Hurley (Saga; Angry Robot UK)
- Luna: Moon Rising by Ian McDonald (Tor; Gollancz)
- The Future of Another Timeline by Annalee Newitz (Tor; Orbit UK)
- Fleet of Knives by Gareth L. Powell (Titan US & UK)
- The Rosewater Insurrection/The Rosewater Redemption by Tade Thompson (Orbit US & UK)
- Wanderers by Chuck Wendig (Del Rey; Solaris)
- WINNER: Middlegame by Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
- Ninth House by Leigh Bardugo (Flatiron; Gollancz)
- A Brightness Long Ago by Guy Gavriel Kay (Berkley; Viking Canada; Hodder & Stoughton)
- The Raven Tower by Ann Leckie (Orbit US & UK)
- Jade War by Fonda Lee (Orbit US & UK)
- Gods of Jade and Shadow by Silvia Moreno-Garcia (Del Rey; Jo Fletcher)
- The Starless Sea by Erin Morgenstern (Doubleday; Harvill Secker)
- Storm of Locusts by Rebecca Roanhorse (Saga)
- The Iron Dragon’s Mother by Michael Swanwick (Tor)
- Dead Astronauts by Jeff VanderMeer (MCD; Fourth Estate)
- WINNER: Black Leopard by Red Wolf by Marlon James (Riverhead; Hamish Hamilton)
- Imaginary Friend by Stephen Chbosky (Grand Central; Orion)
- Prisoner of Midnight by Barbara Hambly (Severn House)
- Curious Toys by Elizabeth Hand (Mulholland)
- The Grand Dark by Richard Kadrey (Harper Voyager US & UK)
- The Institute by Stephen King (Scribner; Hodder & Stoughton)
- The Twisted Ones by T. Kingfisher (Saga)
- Anno Dracula 1999: Daikaiju by Kim Newman (Titan US & UK)
- The Pursuit of William Abbey by Claire North (Orbit US & UK)
- The Toll by Cherie Priest (Tor)
- WINNER: Gideon the Ninth by Tamsyn Muir (Tor.com Publishing)
- The Water Dancer by Ta-Nehisi Coates (One World)
- Magic for Liars by Sarah Gailey (Tor)
- The Ten Thousand Doors of January by Alix E. Harrow (Redhook; Orbit UK)
- A Memory Called Empire by Arkady Martine (Tor)
- Infinite Detail by Tim Maughan (MCD x FSG Originals)
- Finder by Suzanne Palmer (DAW)
- A Song for a New Day by Sarah Pinsker (Berkley)
- Waste Tide by Chen Qiufan (Tor; Head of Zeus)
- The Luminous Dead by Caitlin Starling (Harper Voyager)
- WINNER: Dragon Pearl by Yoon Ha Lee (Disney Hyperion)
- King of Scars by Leigh Bardugo (Imprint; Orion)
- The Wicked King by Holly Black (Little by Brown; Hot Key)
- Pet by Akwaeke Emezi (Make Me a World; Faber & Faber)
- Catfishing on CatNet by Naomi Kritzer (TorTeen)
- Destroy All Monsters by Sam J. Miller (Harper Teen)
- Angel Mage by Garth Nix (Katherine Tegen; Allen & Unwin; Gollancz)
- War Girls by Tochi Onyebuchi (Razorbill)
- The Secret Commonwealth by Philip Pullman (Knopf; Penguin UK & David Fickling)
- Shadow Captain by Alastair Reynolds (Orbit US; Gollancz)
For the complete list of winners in all categories check out the official press release from Locus. Our congratulations to all the winners and nominees!
What do you think of these picks? Did your favorites win?
No comments yet.
Sorry, the comment form is closed at this time.